Integration of Paper-based nucleic acid testing methods into microfluidic devices for improved biosensing applications (IPANEMA)
Financiranje, program, razpis, referenčna številka
Projekt je financiran iz Evropske unije v okviru programa Obzorje 2020 za raziskave in v okviru programa za raziskave in inovacije Marie Skłodowska-Curie v skladu s sporazumom o dodelitvi sredstev št. 872662
Sodelujoče organizacije
Biosense Institute, Wageningen University and Research, INRAE, INESC Microsistemas e Nanotecnologias, EKOFUNGI, PhotonicSys, Eden Tech, University of Novi Sad, XI’AN Jiaotong University, Columbia University, Diagenetix, Ben-Gurion University of the Negev
Odgovorna oseba na IBV
Boštjan Vihar
Trajanje
2020 – 2025
Nazaj na seznam
Kratek opis projekta
Projekt IPANEMA se osredotoča na razvoj diagnostike ob pacientu (POC) s poudarkom na razvoju poceni mikrofluidnih biosenzorskih platform na papirju. Te platforme uporabljajo izotermne teste za amplifikacijo nukleinskih kislin (isoNAT), ki omogočajo hitro in občutljivo odkrivanje majhnih količin DNK ali RNK patogenih organizmov, vključno z bakterijami in virusi. Z integracijo isoNAT v mikrofluidne naprave želi IPANEMA ustvariti diagnostična orodja, ki so izpopolnjena, učinkovita, cenovno dostopna, enostavna za uporabo in jih je mogoče nemoteno povezati s pametnimi telefoni, kar uporabnikom prinaša napredne diagnostične zmogljivosti na dosegu roke.
V središču raziskovalnih in inovacijskih dejavnosti projekta IPANEMA je integracija tehnik ojačevanja nukleinskih kislin v mikrofluidne naprave. Cilj te integracije je razvoj diagnostičnih orodij, ki izpolnjujejo merila Svetovne zdravstvene organizacije ASSURED: cenovno dostopno, občutljivo, specifično, uporabniku prijazno, hitro in zanesljivo, brez opreme in dobavljivo. Projekt raziskuje tudi uporabo sond DNK in aptamerjev za zelo specifično odkrivanje patogenov, ki ponujajo zanesljivejšo alternativo tradicionalnim metodam, ki temeljijo na protitelesih.
IPANEMA je multidisciplinarni konzorcij, ki združuje partnerje iz Evrope, ZDA in Ljudske republike Kitajske ter povezuje akademski in zasebni sektor. Delo v okviru projekta naj bi imelo pomembno vplivalo na različne panoge, vključno z zdravstvom, kmetijstvom in spremljanjem okolja, z različnimi aplikacijami, od tkivnega inženiringa in varnosti hrane do ocenjevanja kakovosti vode.
Več informacij o projektu najdete na https://www.ipanema2020.com , vabimo pa vas tudi, da se povežete na IPANEMA Linkedin strani.