NOO IZOBRAŽEVANJA

Logotip NOO projekta, EU financiranja NextGeneration EU, Ministrstva za visokošolstvo in Univerze v Mariboru
Poglej več

Biotehnologija in bioinženirstvo

Futuristična slika pljuč gojenih v laboratoriju

V sklopu tega modula bodo udeleženci spoznali aktualne raziskovalne izzive in priložnosti na preseku med biologijo in tehniko, ki se dotikajo modeliranja bioloških sistemov, tkivnega inženiringa in razvoja mikrofizioloških sistemov. Poleg širšega vpogleda v področja bioinženirstva in biotehnologije bodo udeleženci razvijali “mehkejše” veščine, ki pa so bistvene za raziskovalno delo, med drugim kritično vrednotenje znanstvenih objav ter načrtovanje raziskovalnih vprašanj in projektnih idej.

IZVEDBA: Modul je sestavljen iz 1 ure predavanj, 4 ur seminarjev ter 15 ur samostojnega dela (oz. dela v skupini). Kontaktne ure se bodo izvajale na Medicinski fakulteti UM, Taborska ulica 8.

TERMIN: Maj 2024
ŠT. PROSTIH MEST: 15
KONTAKT: Boštjan Vihar, bostjan.vihar@um.si

3D biotisk

Futuristična slika ledvic gojenih v laboratoriju

V sklopu tega modula bodo udeleženci poleg osnovnega vpogleda v aktualno stanje tehnike 3D biotiska (pristopi in tehnike, njihove prednosti in omejitve ter izbira glede na tarčno aplikacijo) pridobili ključne veščine za praktično uporabo ekstruzijskih 3D biotiskalnikov in vključenih procesov, med drugih priprave hidrogelskih materialov kot ogrodij za tkivno inženirstvo, pripravo strojne kode (g-kode) za 3D izdelavo, optimizacijo nastavitev, 3D tisk in poobdelav.

IZVEDBA: Modul je sestavljen iz 2 ur predavanj in 6 ur laboratorijskih vaj, ki se bodo izvajala na Medicinski fakulteti UM, Taborska ulica 8.

Kontaktne ure se bodo izvajale na Medicinski fakulteti UM, Taborska ulica 8.

TERMIN: julij 2024
ŠT. PROSTIH MEST: 8
Kontakt: Boštjan Vihar, bostjan.vihar@um.si

Uporaba proteinov v biotehnologiji in biomedicini

Imunska reakcija protiteles in antigenov

Udeleženci izobraževalnega modula bodo podrobno spoznali strukturo proteinov, njihove post- translacijske modifikacije ter vpliv le-teh na funkcijo proteinov.

Spoznali se bodo z različnimi metodami izolacije in analize proteinov (Western Blot, ELISA, masna spektrometrija).

Samostojno bodo proteine tudi izolirali in se naučili izvedbe Multiplex ELISA. Prav tako se bodo naučili interpretacije rezultatov tovrstnih analiz.

Pridobljeno znanje bo udeležencem omogočilo razumevanje pomena uporabe proteinov v biotehnologiji in biomedicini, pridobljeno znanje bodo lahko uporabili za delo v raziskovalnih in kliničnih laboratorijih, farmacevtski industriji itd.

IZVEDBA: Modul je sestavljen iz 1 ure predavanj, 4 ur seminarjev ter 15 ur samostojnega dela (oz. dela v skupini). Kontaktne ure se bodo izvajale na Medicinski fakulteti UM, Taborska ulica 8. VRSTA IZOBRAŽEVANJA: V času izvajanja pilotnega projekta NOO od 1. 1. 2023 do 31. 12. 2025 bodo udeleženci po uspešno zaključenem modulu prejeli potrdilo o opravljenem izobraževanju s preverjanjem znanja.

IZVEDBA: Modul obsega 10 ur skupinskega dela v učilnici oziroma laboratoriju in 5 ur individualnega dela. Preverjanje znanja bo vključevalo rezultate skupinskega ter individualnega dela udeležencev (analiza in interpretacija rezultatov).

TERMIN: Modul se bo izvajal od sredine maja do sredine junija 2024, termini bodo sporočeni naknadno.

ŠT. PROSTIH MEST: 15
KONTAKT: Dea Simonič in Jan Rožanc, dea.simonic1@um.si jan.rozanc@um.si

In vitro modeli tkiv in bolezni

Celično gojenje

Modul In vitro modeli tkiv in bolezni omogoča vpogled v oblikovanje različnih in vitro modelov tkiv, ki imajo ključen pomen pri zmanjšanju testov na živalih. Zaradi interdisciplinarnosti vsebina modula obsega različna znanja iz celičnih kultur in znanosti materialov pa do uporabne napredne tehnologije (kot je 3D tiskanje) za razvoj različnih tipov in vitro modelov zdravih in obolelih tkiv.

IZVEDBA: Modul obsega 3 ure predavanj in 7 ur seminarskih vaj. Udeleženci bodo izdelali zaključno seminarsko nalogo. Konzultacije bodo na Medicinski fakulteti Maribor po dogovoru. Udeleženci bodo po uspešno zaključenem modulu prejeli potrdilo o opravljenem izobraževanju s preverjanjem znanja.

TERMIN: Modul se bo izvajal oktobra 2024. Točni termini bodo sporočeni naknadno.

ŠTEVILO PROSTIH MEST: 8.
KONTAKT: Tanja Zidarič, tanja.zidaric@um.si

Predklinični razvoj zdravil

Razvoj zdravil

V sklopu tega modula se bodo udeleženci spoznali s področjem predkliničnega testiranja zdravil, od raziskovanja njegovih temeljnih načel do uporabe naprednih metod in tehnik. Udeleženci bodo pridobili temeljito razumevanje različnih faz in strategij testiranja, vključno z toksikologijo, farmakokinetiko in uporabo in vitro ter in vivo modelov. Module bo obogatilo praktično delo, kjer bodo udeleženci razvili ključne spretnosti za izvedbo predkliničnih študij, kot so delo z in vitro modeli, ocena toksičnosti, analiza farmakokinetike in in silico modeliranje. Poleg tega bodo udeleženci spoznali etične in zakonodajne vidike, ki so ključni za uspešno trženje novih zdravil.

IZVEDBA: Modul je sestavljen iz 2 ur predavanj, 3 ur seminarjev ter 10 ur laboratorijskega dela. Kontaktne ure se bodo izvajale na MF-UM.

TERMIN: September 2024
ŠT. PROSTIH MEST: 15
KONTAKT: Jan Rožanc, jan.rozanc@um.si

Skip to content