Preučitev koristi in tveganj pri odvisnem predpisovanju zdravil v okviru farmacevtske obravnave bolnika

Financiranje, program, razpis, referenčna številka

Projekt financira ARIS in Ministrstvo za zdravje RS (V3-24041)

Sodelujoča raziskovalna organizacija:

Medicinska Fakulteta Univerze v Ljubljani

Sodelujoče organizacije

Lekarniška zbornica Slovenije, RSK za družinsko medicino, ZD Ormož, ZD Nova Gorica, ZD Ptuj, Osnovno zdravstvo Gorenjske

Odgovorna oseba na IBV

Matej Štuhec

Trajanje

2024 – 2025 

Nazaj na seznam

Kratek opis projekta

Farmacevti predpisovalci so farmacevti s pravico predpisovanja zdravil. Na svetu je najbolj uveljavljeno odvisno predpisovanje v okviru farmacevtske obravnave, kjer farmacevt po pooblastilu zdravnika predpiše zdravila (t.i. Obrazec medsebojnega sodelovanja). V Sloveniji že obstajajo ambulante farmacevta svetovalca, kjer slednji napiše farmakoterapijski pregled, a nima pravice predpisovanja zdravil. Rezultati tovrstnih ambulant so pozitivni in predstavljajo možnost nadgradnje storitve v farmacevta svetovalca predpisovalca.

Predstavitev problema

Bolniki imajo številne težave povezane z zdravili, kar zmanjša kvaliteto življenja teh bolnikov. Dodatno težavo predstavlja otežen dostop do zdravstvenih storitev, saj je v večini Evropskih držav evidentno pomanjkanje predvsem družinskih zdravnikov. Ena izmed možnosti zmanjšanja teh težav je vključevanje farmacevta predpisovalca v ambulante farmacevta svetovalca.

Pregled raziskav na tem področju

Raziskave kažejo, da farmacevti predpisovalci pripomorejo k boljšim kliničnim izidom, razbremenijo zdravnike in povečajo dostop do zdravstvenih storitev. Tovrstno sodelovanje je bilo zelo močno povezano tudi z odpredpisovanjem zdravil in posledično zmanjšanjem polifarmakoterapije. Raziskovalci so poročali o pozitivnih učinkih na delo družinskih zdravnikov (zmanjšana obremenitev). O vplivu farmacevta predpisovalca v tem delu Evrope nimamo nobenih podatkov, leti pa so nujno potrebni za načrtovanje ustreznih strategij razvoja na vseh nivojih zdravstva.

Cilji projekta

Namen projekta je preučiti zmožnost odvisnega predpisovanja farmacevtov v ambulantah farmacevta svetovalca v slovenskem zdravstvenem sistemu. Posledično bi lahko identificirali koristi in pomanjkljivosti storitve ter predlagali potrebne sistemske spremembe za njeno implementacijo v zdravstveni sistem. Končni cilji bodo: 1) ovrednotiti možnost nadgradnje obstoječega načina sodelovanja vključno z učinkovitostjo in varnostjo zdravljenja z vidika pacienta (izidi zdravljenja za vnaprej definirana bolezenska stanja) 2) pridobiti in analizirati podatke ter tako ugotoviti smotrnost odvisnega predpisovanja farmacevtov 3) pripraviti protokole sodelovanja v obliki Obrazca medsebojnega sodelovanja 4) identificirati potrebne sistemske in zakonodajne spremembe za implementacijo nove farmacevtske kompetence v zdravstveni sistem 5) določiti kazalnike kakovosti za tovrstno sodelovanje v ambulantah farmacevta svetovalca. Predpostavljamo, da bodo intervencije farmacevta predpisovalca vodile do boljših izidov zdravljenja (hipoteza).

Delovni program

Projektna skupina bo sestavljena iz priznanih raziskovalcev iz področja klinične farmacije in družinske medicine, ki imajo objave ter klinične izkušnje iz tega področja in pilotnih projektov. Najprej bomo znotraj skupine uskladili vlogo za Komisijo za medicinsko etiko RS in Obrazec medsebojnega sodelovanja (ključno klinično pooblastilo za predpisovanje). Po odobritvi vloge bomo izdelali protokole za odvisno predpisovanje za vnaprej določena stanja in predstavili šestmesečni pilotni projekt. Izvedli ga bomo v obliki prospektivne klinične raziskave primerov v štirih zdravstvenih domovih v Sloveniji, kjer že delujejo ambulante farmacevta svetovalca. Farmacevt svetovalec bo ob farmakoterapijskem pregledu predpisal zdravila in spremljal napredek v zdravljenju do konca pilotnega projekta. Sledila bo analiza in objava rezultatov ter predlogi sistemskih sprememb v Sloveniji.

Vplivi projekta

Naša predlagana raziskava bo prva, ki ponuja ambiciozno spremljanje intervencij farmacevta predpisovalca v tem delu Evrope. S tem bi lahko bistveno prispevali k nacionalni dostopnosti do zdravstvenih storitev in prispevali nove podatke, koristne za evaluacijo novih zdravstvenih programov v Sloveniji.

Skip to content